materialno-strukturalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nie konwencji tekstowych między genrami. Obserwujemy mianowicie proces systematyzowania się zjawisk intertekstualności zamanifestowanej (Maingueneau) czy materialnej (Plett) i wyłaniania się nowych struktur w organizacji dyskursu. O ile dobrze rozumiem Pletta (1991), pionowa, paradygmatyczna czy też konstytutywna intertekstualność byłaby przykładem jego intertekstualności materialno-strukturalnej: ponieważ reguł nie można powielać w sposób abstrakcyjny, interesują nas systematyczne powtórzenia reguł i znaków. Ilustrację dla zachodzących tu procesów może stanowić przesuwanie się granicy pomiędzy dyskursem prywatnym a publicznym (Kress 1986; Fowler 1991; Fairclough 1992; Bex 1996). Wdzięczny obszar badań stanowią teksty prasowe, w któ...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Duszak, Anna 1998. Tekst, dyskurs, komunikacja międzykulturowa, Warszawa : Wyd. Nauk. PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo