mechanistyczno-fizykalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Śmierć jest jakimś końcem, lecz nie jest celem, gdyż celem życia może być tylko dalsze życie9, to natomiast jest całkowitym przezwyciężeniem swojego „ja” do transcendentnego „ty”. Caruso przeciwstawia popęd życia freudowskiemu popędowi śmierci. Teoria popędu Freuda odpowiada mechanistyczno-fizykalnemu ujęciu, co zupełnie nie zgadza się ze współczesną biologią i psychologią. Popęd do śmierci, który odgrywa tak doniosłą rolę w całym systemie Freuda, ma również swoje wyraźne odbicie w psychologii analitycznej C. G. Junga oraz psychologii indy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.