metafora-tekst

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Należy zauważyć, że oparta na materiale utrwalonych połączeń wyrazów dialektyka metafory-słowa i metafory-tekstu jest najbardziej poglądowa. Będąc jednocześnie leksykalnymi jednostkami języka oraz stałymi syntagmami (regularnie powtarzającymi się fragmentami dyskursu), transponowane utrwalone połączenia wyrazów z powodzeniem łączą w sobie właściwości tropu i figury - dwóch jednostek zdecydowanie różnego typu, których badanie odbywa się z reguły na różnym materiale, na różnych płaszczyznach i w różnych perspektywach. Badając metafory...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
JaK - Język a Kultura (Wrocław)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.