miesiąc-księżyc

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Motyw obrazowania, mniej może aktywny niż złoty (por. niżej), niejednokrotnie występuje jako synonim „białości” („biała jako srebro” jest „piękna pani” w Be. — Kr. D. fragm. IV, BN, 490); ukazano go powyżej w najbardziej reprezentatywnych zastosowaniach w związku z przyrodą: „mgły”, „chmury”, „rosa”, „lilie”, „narcysy”, a zwłaszcza „miesiąc-księżyc” (choć ten bywa i „złoty”), „fale rzeczne” i „morskie” itp.; rzadziej używany w związku ze stanami psychicznymi, których symbolem jest „anioł” lub których odbiciem jest barwa twarzy — „cera” itd. *...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Boleski, Andrzej 1956. Słownictwo Juliusza Słowackiego (1825-1849), Łódź : ŁTN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.