mieszczańsko-arystokratyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ale już szczególnie niegrzecznie zachowywał się w tej sytuacji Heinrich Flores Schopenhauer. Jego mieszczańsko-arystokratyczny republikanizm - czytał Rousseau i Woltera i był abonentem londyńskiego „Times’a” - i trwające przez pokolenia przywiązanie Schopenhauerów do tradycji wolnego miasta Gdańska, uczyniły z niego nieprzejednanego przeciwnika pruskiego autorytaryzmu. A przy tym było mu nawet raz dane stanąć przed samym Fryderykiem Wielkim. Tak było w roku 1773. Wracając z długiej podróży zagranicznej zatrzymał się Heinrich Floris na kilka dni w Berlinie. Podczas parady wojska zauważył go król pośród widzów. Jego wytworna i dumna postać zwracała na siebie uwagę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kresy - Kresy (Lublin)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo