mistyczno-duchowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) autentyczna uniwersalność i totalność. Wedle Diaza, tego typu postawa przypomina konstrukcje filozoficzne prawicy heglowskiej, które spełniły funkcję służebną wobec późniejszych ideologii o charakterze faszystowskim. Postawa tego typu stanowiła bazę totalitarnego ujmowania społeczeństwa i narodu jako wspólnoty mistyczno-duchowej. Unamuno, aczkolwiek nie wpada w skrajność mistycznej substancjalizacji pierwiastka zbiorowego, co miało właśnie miejsce u niektórych przedstawicieli prawicy neoheglowskiej, to w swej próbie przezwyciężania indywidualizmu posługuje się często argumentacją o charakterze organicystycznym. Pro...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dorosz, Krzysztof 1989. Maski Prometeusza. Eseje konserwatywne, Londyn : Aneks
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.