moralno-artystyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) dopodobieństwa życiowego. Ludzie bezdomni — to p owieść-program, powieś^-dyskusja ideowa budząca pogłębioną refleksję na temat osobistej, właśnie osobistej odpowiedzialności każdego z nas za kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Wielka literatura nie daje kojącej recepty na rozwiązanie trudnych problemów życia. Wielka literatura — to przede wszystkim siła moralno-artystyczna budząca pogłębioną refleksję nad powagą, pięknem i smutkiem spraw ludzkich. I to właśnie czyni pierwsza wielka powieść społeczna Żeromskiego — Ludzie bezdomni. Bogatsi o do...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Jakubowski, Jan Zygmunt 1964. Stefan Żeromski, Warszawa : PZWS
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo