morfologizacja

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przykłady powyższe mogłyby świadczyć, że te wielkie przemiany wargowych już okrzepły, że powoli zaczynają tracić swój artykulacyjny sens, stają się czysto pamięciowe. Zjawiskiem pamięciowym jest dziś np. przegłos, który w znacznej mierze uległ morfologizacji, dajmy na to w formach czasownikowych: bi0rę _ biorą wlokę — wloką, a także leksykalizacji — w bardzo wielu wyrazach. Pozachodziły także różne skrzyżowania: sionka, piosnka, ziomek, kozioł, ale do tych skrzyżowań doszło zapewne już po wygaśnięciu przyczyn artykulacyjnych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SPTNW - Sprawozdania z Posiedzeń Ko­misji Językowej Towarzystwa Na­u­ko­we­go War­szaw­­skiego. Wydział I Językoznaw­stw­a i Hi­storii Literatury (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.