możnowładczo-oligarchiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Słaba pozycja ekonomiczno-społeczna, przez to i polityczna szeregowego rycerstwa 21, a także miast, z wyjątkiem 2-3 ośrodków czeskich 22, potęgowała jeszcze możnowładczo-oligarchiczny charakter badanych zgromadzeń. Również kler, mimo obowiązujących formalnie od 1215 r. uchwał IV synodu lateraneńskiego, formułujących zasadę, iż przedstawiciele korporacji kościelnych powinni wyrażać zgodę w przypadku nakładania na nich nowych ciężarów, reprezentowali na zjazdach (zgodnie z tradycyjną zasadą, iż głos zwierzchnika angażuje podległych jego władzy) jedynie członkowie kościelnej hierarchii — biskupi i zwierzchnicy kongregacji...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
CzPHist - Czasopismo Prawno-Historyczne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.