najmowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Urzędnik taki obowiązany jest śledzić rozwój danego rzemiosła, ażeby wiedzieć, gdzie można znaleźć robotę dla członków związku, porozumiewać się z pracodawcami, i majstrami, naradzać z członkami w miejscu ich zatrudnienia i przeglądać ogłoszenia w pismach. Tylko nieznaczna liczba związków t. zw. „zamkniętych fabryk“ wymaga od pracodawców najmowania robotników za pośrednictwem związku. Urzędnik pośrednictwa pracy związku nie oczekuje zgłoszeń robotników, lecz często sam zwraca się do pracodawców, zawiadamiając ich, że telefoniczne nawet zapotrzebowania, w zwykłych godzinach biurowych, będą natychmiast załatwiane. Ponieważ bezrobotni człon...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Marnotrawstwo 1926. Marnotrawstwo w przemyśle, Warszawa : Komitet Wykonawczy Zrzeszeń Naukowej Organizacji w Polsce
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.