naukowo-merytoryczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ani przez jego uczniów „metafizyką” nigdy nie było nazwane. Czy w obliczu bogatego zestawu literatury notowanej pod nazwą „komentarzy do metafizyki Arystotelesa” nie należałoby zacząć od zastanowienia się, czy nie są to może raczej „metafizyczne komentarze” do określonego dzieła Arystotelesa i podjąć się ustalenia, czym jest właściwie arystotelesowskie opus przekazane pod bibliograficznym zapisem „metafizyka”. Wydaje się, że waga tego zagadnienia nie leży tylko w sferze history czno-opisowej, lecz że podjęcie nad nim badań może również posiadać duże znaczenie naukowo-merytoryczne i metodologiczne dla określenia charakteru, przedmiotu i różnych aspektów funkcjonowania myśli filozoficznej zwłaszcza w okresie współczesnych głosów o „kryzysie” filozofii. Jeśli metafizyka, jak chce G. Gusdorf, niby ów mityczny wąż, ma...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.