naukowo-opisowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Najobszerniejsze opracowanie składni polskiej w dziele A. Krasnowolskiego Systematyczna składnia języka polskiego pochodzi jeszcze z r. 1897 i jest dziś przestarzałe, zwłaszcza w swoim jednostronnym, logicznym stanowisku analizy i interpretacji syntaktycznej; znamionuje je nadto zbytni formalizm, niedostateczna ścisłość definicji, pomieszanie stanowiska naukowo-opisowego i praktyczno-normatywnego. — Bardzo cenne i pobudliwe prace Łosia: Syntaktyczne użycie form gramatycznych i Składnia zdania z r. 1915 i 1923 oraz składnia zdania w Krótkiej gramatyce historycznej z r. 1927, nie wy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Klemensiewicz, Zenon 1937. Składnia opisowa współczesnej polszczyzny kulturalnej, Kraków : PAU
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.