nałgać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 0 samych strajkach rząd nie mówił; nie powiedział ani słowa o przyczynach strajków, nie wspomniał o tym, na czym polegały skandaliczne metody ucisku stosowane przez fabrykantów, na czym polegało łamanie ustawy, czego domagali się robotnicy; słowem, rząd po prostu nałgał na wszystkie strajki, które miały miejsce latem 1 jesienią 1895 roku, próbował wykręcić się za pomocą oklepanych, urzędowych frazesów o gwałtach i „sprzecznych z prawem“ czynach robotników, chociaż robotnicy nie popełniali gwałtów: do gwałtów uciekała się jedynie policja. Minister chciał utrzymać ten okólnik w tajem...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Lenin, W. I. 1950a. Dzieła. T. 2, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.