niedomknięcie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wyrazem siły pewnej tendencji jest częstość, z jaką w granicach doświadczenia wykonywana jest odpowiednia artykulacja, częstość zaś mierzy się liczbą. W omawianym wypadku układanie się warg w szczelinę typu w oraz w zaokrąglone niedomknięcie typu u zachodzi z jednakową częstością: stosunek — ze; do — # = 6 do 6 (liczby absolutne są małe i wymagają oczywiście wszelkiej oględności, idzie tu tylko o przykład). Rzadziej wykonywane jest ł, szereg bowiem —w: —u: —l wyraża się liczbami 6:6:3. Owo ł jest reliktem epoki dawniejszej (albo też tłumaczyć się może wpływem wymowy wielkorosyjskiej, a więc „mieszaniem się“ języków)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SPTNW - Sprawozdania z Posiedzeń Ko­misji Językowej Towarzystwa Na­u­ko­we­go War­szaw­­skiego. Wydział I Językoznaw­stw­a i Hi­storii Literatury (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.