niemiecko-galicyjski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W Sączu dostałem się na pensję do dyrektora gimnazjalnego Kruczkowskiego, gdzie bardzo byłem zadowolony. Państwo Kruczkowscy mieszkali w po jezuickim gmachu gimnazjalnym, utrzymywali czterech czy pięciu studentów, ale pomieszczenie było wygodne i jedzenie dobre. Pani Kruczkowska, starannie ukrywająca swą czarną peruczkę, gdyż starszą była od męża, pochodziła z niemiecko-galicyjskiej urzędniczej rodziny, a że własnych dzieci nie miała, więc dbała o nasze zdrowie i dobre wyglądanie. Na imieniny dostawał każdy z nas pyszny tort, a przy tym korzystała pani K. z każdej uroczystości, aby nam...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Chłędowski, Kazimierz 1957. Pamiętniki. T. 1-2, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.