nizota

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) mam zamiar napisać o książce p. hr. Tarnowskiego pt. Z doświadczeń i rozmyślań 3, przedstawię wiele z tych myśli, smutnych i aż doprowadzających do złości, jakie wywołuje Galicja i jej wielcy ludzie. Pyskować na Rosję — znaczy tu: zdobywać wielkość i patent na obywatela. Żaden obóz, nawet postępowy, nie wejrzy w nędzę galicyjską, w ten zastój, brud, nizotę, i szych, jakie tu zastępują wszystko. Biedni my ludzie... Zobaczyć Czechy — te wsie i miasteczka, ten lud taki rozumny — te miasta, nie europejskie jeszcze, ale już ucywilizowane i znaleźć się później w sferze głupich szczekań, żarcia się o głupstwa i nic nie robienia — znaczy upadać na duchu. Dzięki...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Jakubowski, Jan Zygmunt 1964. Stefan Żeromski, Warszawa : PZWS
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.