ocalanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) uczyniono. Oprócz podróży niedługiej, w tej budzie zamkniętej, innej przykrości nie doznali: kazał im Naczelnik miasta powstańczy opuścić Warszawę, co, zaiste, nie mogło mienić się dla nich nieszczęściem; opuszczając stolicę, usuwali się dalej od władz i Komisyj śledczych rosyjskich, z którymi zawsze starali się nie spotykać, gdyż z nimi żartów nie było. Wogóle opozycya wybitnie wyróżniała się ocalaniem swych osób: opierając się, jako o szaniec niezdobyty, o zagranicę, wpadała ona dorywczym czambułem do stolicy i, przyłożywszy dłoń do tej lub innej miny, wstrząsającej istniejący ster powstańczy, uciekała znowu za kordon, gdzie była bezpieczną...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dubiecki, Maryan 1907. Romuald Traugutt i jego dyktatura podczas powstania styczniowego 1863-1864, wyd. drugie powiększ., Kraków : G. Gebethner i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.