odradzenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 982. Informowanie przez lekarza pracodawców o stanie zdrowia kandydatów na pracowników. Nieraz zgłaszają się do Ośrodka Zdrowia osoby z zapytaniem, czy mogą przyjąć do pracy w charakterze służących, nianiek, bądź do przedsiębiorstwa (piekarnie, sklepy spożywcze itp.) osoby, o których słyszeli, że się leczą w Ośrodku Zdrowia na jakąś chorobę. Jaką należy dać odpowiedź w wypadku, gdy chodzi o chorego np. na lues II w okresie b. zaraźliwym, jaglicę w okresie sączącym itp. Względy natury społecznej wymagają ujawnienia stanu faktycznego i odradzenia przyjęcia do pracy, lecz stoi temu na przeszkodzie tajemnica lekarska. Jednocześnie pozbawia się osobę chorą możliwości zarobkowania i zniechęca się ją do korzystania z usług Ośrodka Zdrowia na przyszłość...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
MedycW - Medycyna Współczesna (War­sza­­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.