ortodoksyjno-katolicki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Mówi się w Orędziu, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce był sojusznikiem walk wolnościowych narodu. Istotnie, hasła Konfederacji Barskiej były ortodoksyjno-katolickie. Ale tak samo Konfederacja Targowicka zawiązała się pod hasłem obrony starego porządku („nierządu”) oraz interesów Kościoła rzymsko-katolickiego, natomiast duch Insurekcji i Legionów czerpał swe inspiracje nie z Kościoła, ale z Oświecenia i Rewolucji Francuskiej. Były to ideały całkowicie laickie i w nich właśnie trzeba upatrywać początek całego łańcucha walk niepodległościowych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Skalski, Jerzy (oprac.) 1968. Rzym a sprawy polskie w okresie porozbiorowym, Warszawa : Instytut Wydawniczy „Odrodzenie”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.