oświatowo-patriotyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) SMOLKA, Smolka, Emanuel, ur. 20 XII 1820 w Cyprzanowie k. Raciborza, zm. 4 VIII 1854 we Wrocławiu, działacz nar. na Górnym Śląsku; po studiach na uniwersytecie we Wrocławiu nauczyciel w Bytomiu i w Tarnowskich Górach; obok J. Lompy jeden z najczynniejszych działaczy oświatowo-patriotycznych na Górnym Śląsku, m.in. w Tow. Pracujących dla Oświaty Ludu Górnośląskiego, przy zakładaniu czytelni poi., jako współredaktor „Dziennika Górnośląskiego” (21 III14 VII 1848) i—*• „Poradnika dla Ludu Górnośląskiego” K. Kosickiego (1851-53); prace te łączył z działalnością polit. w okresie Wiosny Ludów w Pol...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.