patriotyczno-popularyzatorski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Danielewski, F.K. Tuczyński, E. z Kurowskich Puffke, a przede wszystkim J. Chociszewski i W. Simon, tworzący także dla amatorskiego ruchu teatralnego. Niepoślednią rolę odegrały amatorskie chóry śpiewacze (gł. czeladzi rzemieślniczej i drobnych kupców) z propagandowymi tekstami pieśni masowych. Tendencje patriotyczno-popularyzatorskie zaważyły też na działalności pozn. zespołu teatr., który od 1875 występował w nowym budynku, wzniesionym dzięki wysiłkowi finansowemu całego poi. społeczeństwa (patronowali akcjom finansującym utrzymanie teatru J.I. Kraszewski i H. Modrzejewska). Na frontonie teatru umieszczono napis „Naród sobie"...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian, Hernas, Czesław (red.) 1985. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. T. 2, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.