patriotyczno-wolnościowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) We wrześniu 1824 r. wyjechał Bogdański do Wiednia. Tu z miejsca włączył się w życie dosyć licznej polskiej kolonii studenckiej, która podówczas nastrojona była na wysoką nutę patriotyczno-wolnościową. Nawiązał też ściślejsze stosunki z młodzieżą słowiańską oraz niemiecką, reprezentującą w swych związkach studenckich podobne idee. W czasie tych, krótkotrwałych zresztą, studiów wiedeńskich pozostawał Bogdański już pod obserwacją policyjną; wtedy też przeszedł pierwszą rewizję, podczas której zabrano mu wszystkie papiery. Po tych przejściach zanotował w pamiętniku, iż znając panujące sto...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Romer, Edmund 1985. Geograf trzech epok. Wspomnienia o ojcu, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.