państwowo-militarny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Bez względu na to, czy istnieją, czy też nie, istotne różnice między obozem a blokiem, obóz jest przede wszystkim tworem państwowo-militarnym, tworem uwarunkowanym wprawdzie obecną sytuacją międzynarodową i stanowiącym realną rzeczywistość, tworem, który może mieć to lub inne znaczenie dla socjalizmu — a ma szczególne zoczenie dla Związku Radzieckiego jako wielkiego" mocarstwa — ale my uważamy, że obozom i blokom nie wolno podporządkowywać ruchów socjalistycznych w święcie, internacjonalizmu proletariackiego, samodzielności krajów i niezależności ruchów politycznych, że nie wolno im podporządkowywać pojmowania stosunków między krajami socjalistycznymi i w ogóle stosunków międzynarodowych. Interes obozu nie może być ogólnym kryterium w za...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
ZapHist - Zapiski Historyczne (Toruń)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.