pi-żen

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nazw dialektowych. Przedstawienia chiń. t. c. odbywają się w zamkniętym pomieszczeniu; w jednej jego części, która pozostaje w ciemności, znajdują się widzowie, w drugiej, oświetlonej, za dużym ekranem z przezroczystej materii lub papieru znajdują się aktorzy poruszający figurkami oraz orkiestra, która akompaniuje akcji (muzyka i instrumenty teatru klasycznego). Figurki czy-żen (z papieru) i pi-żen (ze skóry koziej lub oślej) były wycinane ręcznie i malowane w subtelne kolory; przedstawiały zwierzęta, fantastyczne bóstwa i ludzi. Repertuar t.c. stanowią adaptacje tekstów...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.