pięćdziesięciofuntowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Duże zmniejszenie ciężaru armaty oraz zastosowanie czopów i łóż na kołach doprowadziło pod koniec XV wieku do wielkiego przełomu w broni artyleryjskiej. W roku 1494 król Francji Karol VIII po raz pierwszy wyprowadził w pole artylerię w wyprawie na podbój Neapolu. Ta pierwsza artyleria połowa składała się’z pięćdziesięciofuntowych armat i dwudziestoczterofuntowych kolubryn oraz małych, jedno- dwufuntowych falkonetów strzelających ołowiem, a będących czymś pośrednim między ręcznym muszkietem a armatą. Do strzału ustawiano falkonet...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Murza-Mucha, Paweł, Ziemkiewicz, Jerzy 1967. Człowiek i żelazo, Warszawa : Iskry
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.