plac-adiutant

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) się jąkać: — Pa... pa... panie majorze — kiedy on był podpułkownikiem, co tak rozgniewało Daszewskiego, że nie czekając końca odpowiedzi, kazał nas odprowadzić i zamknąć. Zdziwieni i oburzeni, znaleźliśmy się razem z włóczęgami, a nawet zbrodniarzami [w areszcie], gdzie nas o głodzie do wieczora przytrzymano. Koło godziny pomiędzy 8 a 9 ten sam plac-adiutant przyszedł do więzienia. Erazma 'kazał zaprowadzić pod karabinami do szkoły podchorążych, a mnie poprowadził do Daszewskiego, który zapytał mnie groźnie: — Po coś tu przyszedł? — Odpowiedziałem:...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Golejewski, Henryk 1971. Pamiętnik. 1-2, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.