plotkowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) skiego. Pozornie okazały, dostojny statesman, excellenza, w gruncie natury swej jest tylko zręcznym pływakiem w brudnawym stawku łowiącym chciwemi łapkami rybki i zyski choćby przygodne i okolicznościowe. Ten wielkomożny ochmistrz dworu i majordomus swój brak skrupułów zdolen doprowadzić aż do szpetnych podsłuchiwań, marnego plotkowania i niecnych intryganctw. Pozornie sensat, pełen grandezzy i respectability, zawsze obiecuje mówić krótko i rzeczowo, a przeważnie mówi > od rzeczy i rozwlekle, jak zwyczajny besł plotts, gaduła, nie umiejący ni skoncentrować swych myśli ni wypowiedzieć ich zwięźle, po męsku...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowaczyński, Adolf 1922. Góry z piasku. Szkice, Warszawa : Nakł. Polskiego Posterunku Wydawniczego „Placówka”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.