polityczno-etniczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) boko. Istnieje bowiem pewna specyficzna cecha w stosunkach narodowościowych w Gdańsku, która odróżnia je wybitnie od stosunków w innych krajach, gdzie obok narodu — gospodarza występuje ludność polska, a która niewątpliwie jest wynikiem historycznego związku Gdańska z Polską i stałej przewagi w tym związku momentu gospodarczego, życiowego, nad momentem polityczno-etnicznym. Cechą tą jest brak wyraźnego konturu narodowościowego, pewne zatarcie się linji demarkacyjnej między polskim a niemieckim elementem Gdańska, owa właśnie — nie to nienarodzona jeszcze, nie to już obumarła — „narodowość gdańska“. Mówiąc poprostu,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łowmiański, Henryk 1953. Podstawy gospodarcze formowania się państw słowiańskich, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.