polityczno-narodowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) czesną Polską, a ówczesną Rusią chodzi. Dla nas ważne jest to, iż tern niedostatecznem rozróżnianiem pojęć Rusi wogóle i Rusi ukraińskiej (tak naturalnem dla czasów do wieku XVIII) obarczony jest i dzisiejszy przeciętny Polak, po nimo, iż od owego czasu do dzisiaj fizjognomja kulturalno-narodowa, a nawet polityczno-narodowa wschodniej Europy zmieniła się gruntownie. Dzisiejszy Polak chętnie kultywuje przedrozbiorowe wyobrażenia o jakiejś bezkształtnej i nieindywidualnej Rusi — rzeczywistej n. pw epoce Jagiellonów, fikcyjnej i anachronistycznej w dzisiejszych czasach...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SNarod - Sprawy Narodowościowe (War­sza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.