potrafienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przez długie męki wiedzy tradycyjnej, mniej więcej dogmatycznej, uczyła się tylko młodzież, bardzo przeważnie biernie — od paruset lat uczą się też profesorowie, już nie, jak pierwotnie, 'wyznawcy3 (łac. profiteor 'wyznaję3), ale wszyscy lepsi, badacz3. Dociekanie to też nauka, mianowicie uczenie się rzeczy nowych, nie powtarzanych za innymi. Xie ma potrzeby zastępowania wyrazu uczony, czy nowszego naukowiec, przez badacz, idzie tylko o jasne zdanie sobie sprawy, że nauka to co innego niż bierna wiedza i niż umienie 'potrafienie wykonania czego3. Odczuwali to założyciele rosyjskiej Akademii Nauk, a wr Polsce założyciele Towarzysko Naukowych czy Towarzystw Przyjaciel Nauk...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nitsch, Kazimierz 1955. Wybór pism polonistycznych. T. 2. Studia wyrazowe, Wrocław ; Kraków, Zakład im. Ossolińskich
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.