powodzenie-klęska

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nowagę. Nieustające continuum zmagania ‘się przeciwieństw, które Europejczyk, wyrosły w tradycji dramatu dobra i zła, ująłby zapewne jako walkę, jest w oczach Chińczyka przeciwieństwem walki ii przeciwieństwem dramatu. Rytm jin-jang, życie-śmierć, dobro-zło, powodzenie-klęska to dla taoisty naturalny mechanizm harmonii świata, a nie źródło jego rozdarcia. Dualizm jest tu fenomenologiczny tylko, a nie metafizyczny: przeciwieństwa tkwią korzeniami w Jedności, która je wydała i są dwoma równorzędnymi aspektami bytu. Alternatywy jin-jang nie są też pokrewne...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.