południowokarpacki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wydaje się, że nasza próba spojrzenia na całe Karpaty Południowe jako jednolity teren turystyczny była pierwszą od długiego czasu [7]. Przejście ich wzdłuż jest o wiele cięższym zadaniem niż np. przewędrowanie polskich Beskidów od Wisły po Ustrzyki Górne. Długość trasy jest mniej więcej taka sama, ale tam mamy po drodze wyższe i trudniejsze technicznie góry. Większość pasm południowokarpackich bardziej przypomina Tatry Wysokie lub Zachodnie niż Beskidy. Wobec słabego na ogół zagospodarowania turystycznego trzeba być samowystarczalnym: nosić ze sobą sprzęt biwakowy oraz duże zapasy paliwa i żywności. Niemniej jednak wielka obfitość i rozmaitość gór Rumunii oraz łatwość wyjazdu do tego kraju otwierają przed polskimi turystami nowe możliwości...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierchy - Wierchy (Kraków ; Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.