produkcyjno-konsumpcyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Gdy przed sesją roboczą w Ariccia zetknąłem się po raz pierwszy z opracowanym wówczas tekstem Schematu XIII i zadaniem moim było ustosunkować się krytycznie do rozdziału poświęconego w tym schemacie kulturze, uderzyła mnie niewystarczalność występującej tu koncepcji samej kultury; dominujące wydało mi się pojmowanie jej produkcyjno-konsumpcyjne z pominięciem samych podstaw kultury, a mianowicie rozwoju i uprawy osobowości ludzkiej w zakresie poznania i miłości. Wyglądało więc tak, że autorzy schematu kulturę ujęli przede wszystkim jako ogół wyprodukowanych przez człowieka dóbr kulturalnych, ściślej wytworów materialnych i duchowych, oraz jako zdolność i umiejętność człowieka do konsumowania tych dóbr, a nie podkreślili tego podstawowego, jak mi się wydaje, założenia i elementu istotnego dla wszelkiej kultury, jakim jest wydoskonalenie intelektu i woli człowieka. Zdałem sobie wówczas wyraźnie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.