przedmiotowo-ideowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Podstawą jego teorii była teza o supremacji czystego odczucia w sztukach plastycznych. Odczucie to, zdaniem Malewicza, miało być niezależne od otoczenia, w którym zostało wywołane, dlatego też dla pełnego wyrażenia go w sztuce należało zrezygnować z tradycyjnych środków wyrazu i odrzucić wszystko, co określa przedmiotowo-ideową strukturę życia. Plastyczną realizacją tych poglądów były abstrakcyjne kompozycje złożone z elementarnych form geom., początkowo płaskie i statyczne, później, dzięki wprowadzeniu diagonalnych osi, sugerujące przestrzeń i ruch. Pierwsza kom...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.