przyjacielsko-apologetyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) odrzucając dawne konwencje artysta buduje nowe i czy tego chce, czy też nie, pozostaje w obrębie jakiegoś kręgu inspiracji artystycznych lub literackich. Tak było też z Witkacym. Krąg jego inspiracji literackich określa zasięg nowoczesnego dramatu: a więc specyficzny, polemiczny i buntowniczy zarazem stosunek do Wyspiańskiego („Nowe Wyzwolenie” — 1920), przyjacielsko-apologetyczny do T. Micińskiego („Maciej Korbowa”, „Pragmatyści” oraz „Tumor Mózgowicz” — 1919-1920) i podobieństwo najjaskrawsze do Przybyszewskiego, określane jako demoniczna młodopolska erotyka. W tym kręgu pojawia się i Strindberg z jego subiektywną dramaturgią, i Maeterlinck, którego „Niebieskim ptakiem”, tak bardzo zdegustowany był Witkacy, i wreszcie , którego prekursorstwo w stosunku do Witkacego jest bezsporne...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Lewkowski, Kazimierz 1999. Wokół dramatu czyli rzeczywistość obnażona, Warszawa : Ypsylon
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.