przyrodniczo-społeczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Sprawa statusu ontologicznego jednostki jest wyraźnie rozwiązana w ramach koncepcji marksistowskiej: jednostka ludzka jest częścią przyrody i społeczeństwa, i to określa jej status ontologiczny. Jest ona myślącą i świadomie przekształcającą świat częścią przyrody i jako taka jest częścią społeczeństwa. Jako przyrodniczo-społeczna całostka nie wymaga dla swego zrozumienia żadnych dodatkowych czynników poza obiektywną rzeczywistością. W ten sposób określone rozwiązanie sprawy statusu ontologicznego jednostki ludzkiej, w oparciu o całość świa...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
KPed - Kwartalnik Pedagogiczny (Warsza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.