psychologizacja

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Psychologizacja socjalizmu w duchu psychoanalizy ma, jak widzimy, dla burżuazji tę wartość użytkową — cenniejszą jeszcze od psychologizacji „empiriomonistycznej" — że upraszcza niezmiernie drogę wyzwolenia społecznego: wystarczy tylko zmienić jakość odczuwania, aby przekształcić radykalnie samą sytuację gospodarczo-społeczną; boć przecież takie terminy, jak „kapitalizm" i „socjalizm", nie oznaczają — wbrew marksistowskiej „grze pojęć dialektycznych" — „żadnych faktów empirycznych w świecie zewnętrznym, żadnych zjawisk", jeno „kategorie, wytwory abstrakcji pojęciowej"...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Rudniański, Stefan 1959. Z dziejów filozofii, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.