racjonalno-alegoryczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Na tym etapie, etapie rozkwitu także barokowej retoryki, odradzający się Kościół potrydencki, kładąc nacisk na duszpasterstwo i katechizację, wykorzystywał dla zapewnienia czytelności przekazu obrazowanie alegoryczne wsparte, jak wiadomo, na niezwykle bogatym słowniku emblematyczno-ikonograficznym. Z dwóch rozpatrywanych rodzajów symbolizacji — neoplatońsko-mistycznej i racjonalno-alegorycznej ta druga oczywiście bardziej służyła ekspansywnemu programowi Kościoła, ale współwystępowała z nią i neoplatońska, do czego wnoszą materiał badania Blunta i Gombricha, a w Polsce Górskiego, ukazujące, jak dotąd była niedoceniana religijność mistyczna w barokowej Rzeczypospolitej (Blunt 1978: 70n., Gombrich 1972:123 — 198,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SSem - Studia Semiotyczne (Wrocław etc.)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.