rauwolfia

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) polamina, atropamina, belladonina i in. preparaty z liści — leki przeciwskurczowe i przeciwbólowe, używane w chorobach przewodu pokarmowego i dróg moczowych: atropina — środek rozszerzający źrenicę Porzeczka czarna® Ribes nigrum flawonoidy: kwercetyna, izokwercetyna; witamina C; w olejku węglowodory: pinen, sabinen, kariofylen owoce są lekiem witaminowym, w lecznictwie lud. stosowane jako środek napotny i moczopędny Rauwolfia wężykowata6 Rauvolfia serpentina ponad 20 alkaloidów: rezerpina, rauwolfina, serpentyna i inne rezerpina (z korzeni) działając na ośrodkowy układ nerwowy, obniża ciśnienie krwi (ma wpływ uspokajający) Rącznik pospolity6 Ricinus communis w bielmie nasienia — olej rycynowy; w łupinie nasiennej i całej roślinie — alkaloid rycynina olej rycynowy — w zaparciach ostrych i nawykowych 419...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.