religijno-fideistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Logicznym podsumowaniem krytycznej analizy empiriokrytycyzmu jest ujawnienie społecznych konsekwencji tej filozofii. Lenin podkreśla, że obiektywna, niezależna często od osobistych intencji poszczególnych empiriokrytyków treść całego kierunku jest reakcyjna, jest propagowaniem tendencji religijno-fideistycznych i obiektywnie służy interesom burżuazji. „Lecz «martwy chwyta żywego» — martwy dodatek scholastyczny wbrew woli i niezależnie od świadomości Bogdanowa zamienia jego filozofię w narzędzie służebne Schubertów-Soldernów i innych reakcjonistów, którzy na tysiąc sposobów i z setek katedr profesorskich rozpowszechniają tę właśnie martwiznę jako coś żywego — przeciw temu, co żywe, w celu zduszenia tego, co żywe. Bogdanów osobiście jest...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.