religijno-idealny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przeciw materializmowi wystąpił wraz z Planckiem głośny astronom z Cambridge, Artur Stanley Eddington i w odczycie wygłoszonym w roku 1929 pt. Die Naturwissenschaft und die Welt des Unsichtbaren (tłum., Berlin, 1930), występuje w obronie religijno-idealnego ujęcia rzeczywistości-kosmosu. A znowu James Jeans, profesor uniwersytetu w Cambridge, pisze, że obecnie fizycy są zgodni w tym, że wszechświat przedstawia się raczej jako wielka myśl niż jako wielka maszyna i że duch w obrębie materii nie jest żadnym przypadkowym wtrętem, lecz przeczuwamy, że należy gcx powitać jako Twórcę materii2). Wreszcie założyciel nowej fizyki atemów, profesor fizyki...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.