religijno-literacki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) jącego wyobraźnię i regulującego zachowania. Nikt może nie posunął się dalej w kulcie literatury niż renesansowy kardynał Piętro Bembo, powiadając, że człowiek zbliża się do Boga pielęgnując doskonałość wypowiedzi, ponieważ w Bogu zostały złożone idealne wzorce słowa. W wieku siedemnastym pedagogia, przede wszystkim jezuicka, ustaliła schemat wychowania religijno-literackiego (połączenie dogmatyki i humaniorów), który przechował się niemal do naszych czasów. Zapewne, hebrajski, grekę i łacinę zastąpiły stopniowo literatury narodowe; dogmatyka ustępowała 148 A...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Błoński, Jan 1985. Kilka myśli co nie nowe, Kraków : Znak
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.