religijno-obyczajowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Chrystusa nie może być napisany“ 45. Z tą starą, z lat siedemdziesiątych, ale jakby wciąż nie przestarzałą jeszcze tezą Harnack‘a zgadza się w naszych czasach Wellhausen: nawet od Marka dowiadujemy się o Jezusie tylko tego co jest niezwykłe, a powszednie: skąd jest, kim są Jego rodzice, w jakim czasie, gdzie, czym i jak On żył -- pozostaje dla nas nieznane 4\ Ale, po pierwsze: coraz większa i lepsza znajomość ówczesnego religijno-obyczajowego środowiska żydowskiego pozwala nam dojrzeć w życiu Jezusa i coś niecoś powszedniego, choćby małego, ale ważnego. Po drugie: sam Jezus jest tak „niezwykły“ — z cym i Wellhausen się zgodzi — że może nierozsądne jest ubolewanie nad tym, iż od świadków Jego życia dowiadujemy się więcej o niezwykłym, niż powszednim. * A wreszcie, po trzecie: tylko niezwykłe wie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.