rozepchanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) gicznie nadmierne przekrwienie żylne. To ostatnie, w razie dalszego przedłużenia się stanu chorobowego, tym bardziej w razie potęgowania się go wskutek interferencji dodatkowych szkodliwości, prowadzi do tworzenia się w tkankach żołądka, przede wszystkim w jego śluzó,wce, coraz liczniejszych ognisk zastoju żylnego, czyli miejscowego przepełnienia i rozepchania drobnych żył, żyłek i naczyń włosowatych prawie stagnującą krwią żylną, oraz szpar limfatycznych prawie stagnującą limfą o charakterze żylnym. Rezultatem tego zastoju jest upadek odżywiania komórek w powyższych punktach śluzówki i rozluźnienie ich wzajemnej spójności anatomicznej, wskutek czego część komórek nabłonkowych śluzówki odpada, a międzykomórkowe szpary limfatyczne jej otwierają swe światło na powierzchnie narządu; w rezultacie z ognisk powyższych wycieka w światło narządu płyn przesiękowy o charakterze obrzękowym, to jest o składzie zbliżonym do przesięku błon surowiczych, a więc zawierających nieznaczną ilość ciał białkowych, z soli zaś przede wszystkim chlorek sodu. Elementy tkankowe nie dotkniętych powyższymi zmianami czę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
MedycW - Medycyna Współczesna (War­sza­­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.