rozsył

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ne, dla których miarą sprawności świetlnej jest tzw. współczynnik odbicia (w użytecznym kącie rozsyłu 180°), równy stosunkowi odbitego strumienia świetlnego do strumienia padającego i wynoszący w praktyce 0,7-0,85; ekrany takie wykonuje się z gipsu, białej (matowej) folii z tworzywa sztucznego, białej tkaniny płóciennej lub z włókien sztucznych; 2) k i e r u n k o w e, dla których miarą sprawności świetlnej jest współczynnik wzmocnienia luminancji, wynoszący 1,2-5; charakteryzują się one większą zdolnością odbijania światła, lecz mniejszym niż 180° użytecznym kątem rozsyłu światła; stanowią podłoże pokryte warstwą proszku metalowego (e.p. metalizowane), najczęściej aluminiowego, o powierzchni zwykle ryflowanej (ryfel cylindryczny lub toroidalny), bądź warstwą małych kuleczek szklanych (e.p. perełkowe)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.