rzemieślniczo-kupiecki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ską. Zwrócono też uwagę, że ludność ta rozlokowała się zgodnie z podziałem klasowym: gród wewnętrzny zajęła arystokracja rezydująca w budowlach solidniejszych, zaopatrzonych w wodociągi, na podgrodziu zaś skupiła się ludność rzemieślniczo-kupiecka. W literaturze naukowej podniesiono, że twórcami kultury materialnej ujawnionej w wykopaliskach Pliski (podobnie jak Madary, o której mówimy dalej) — nie tylko ceramiki, ale też dróg, wodociągów, budowli, których styl odpowiada charakterowi architektury rzymskiej i bizantyjskiej — byli Słowianie ujawniający uzdolnienie do przyswojenia elementów kultury śródziemnomorskiej 101°...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łowmiański, Henryk 1953. Podstawy gospodarcze formowania się państw słowiańskich, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.