rzemieślnik-luteranin

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wojenne, nowe układy polityczne. W 1629 r. zmuszono protestancką część ludności do wyrzeczenia się wiary, a opornych ciężko karano. W następnym więc roku słynny staje się exodus rzemieślników-luteranów, mający cechy masowości. Rok 1632 przyniósł groźne tumulty w związku z prześladowaniami religijnymi. W tym też roku protestanccy Sasi zajęli miasto, potem odbili je żołnierze cesarscy, wreszcie w 1633 r. Szwedzi zdobyli Dzierżoniów i umocnili się w nim na dłużej. Widoczne do dziś wały ziemne przed murami obronnymi to właśnie pozostałości usypanych wówczas przez Szwedów szańców...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzywańska, Anna 1984. Dzierżoniów, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.