sferochromatyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) V przyrządach optycznych wizualnych (służących do obserwacji okiem) korekcję aberacji hromatycznej przeprowadza się w ten sposób, aby dla jakiejś jednei strefy punkt skupienia romieni czerwonych o długości fali Aę = 656,3 m/j pokrywał się z punktem skupienia proaieni niebieskich o długości fali A/r =• 486,1 mu. Zespół optyczny tak skorygowany nazywa ię olhrornatem. Ma on całkowicie usuniętą aberację sferochromatyczną jedynie dla dwóch ługości fal świetlnych, a dla pozostałych wykazuie pewną szczątkową aberację chromatyczną, waną widmem wtórnym. Przez zastosowanie specjalnych gatunków szkła (antymonowego intu) lub kryształów i przez dołączenie dalszych soczewek widmo to można jeszcze znacznie mniejszyć. Układ optyczny mając) całkowicie usuniętą aberację chromatyczną dla trzech dłu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Troskolański, Adam Tadeusz (red.) 1960. Mała encyklopedia techniki, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.