socjalistyczno-sensacyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Stosunki tutejsze tworzyły obraz zawrotnej nieledwie rozmaitości myśli i postaci. Atmosfera duchowa była wprost przesycona zarodkami socjalistycznymi i nawet „Journal des Débats“, klasyczny organ panującej arystokracji pieniężnej, popierany przez rząd i otrzymujący odeń znaczne zasiłki, nie mógł się oprzeć temu prądowi, choć oczywiście poprzestawał na tym, że w odcinku drukował swego rodzaju socjalistyczno-sensacyjne powieści Eugeniusza Sue. Na przeciwnym biegunie stali genialni, jak Leroux, myśliciele, którzy wyszli już z łona proletariatu. Pomiędzy obu tymi biegunami widzimy ruiny saint-simonistów i ruchliwą sektę fourierystów, której wodzem był Considérant, a organem „Demokracja Pokojowa“, socjalistów chrześcijańskich, jak katolicki ksiądz Lamennais lub dawny karbonariusz Bûchez, socjalistów drobnomieszczańskich, jak Sis...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mehring, Franciszek 1950. Karol Marks. Historia jego życia, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.