socjolog-krytyk

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Nigdy może dotąd nie było w historii narodu, który by tak dobrze wiedział, co niedobrego się z nim dzieje, tak dokładnie znał własne bolączki. Gdziekolwiek w kraju ma miejsce tragedia społeczna, już jakieś biuro rządowe nagrało ją na taśmę maszyny statystycznej na użytek socjologów-krytyków. Urząd Statystyki Pracy i Biuro Ewidencji zindeksowały doskonale cały materiał, jakiego może potrzebować reformator lub rewolucjonista. Więcej jeszcze: dość głęboko sięgająca warstwa wykształconej publiczności zdaje sobie mniej więcej sprawę z bolączek ogólnych, a osobiście odczuwa — z pewnego rodzaju oszołomieniem — brak wytkniętego celu i bierne uleganie prądowi...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.